News

Výlov rybníka Makov

05.10.2011 (17:47)

Jako každoročně patřilo jedno podzimní dopoledne výlovu "našeho" rybníka Makov. Hned brzy ráno přijela nepočetná skupina rybářů od firmy Blatenská ryba. Po ranní kávě vše začalo. Tentokrát si výlov nenechaly ujít děti z místní malotřídky. Pro většinu to jistě byl životní zážitek - všudypřítomné bahno, stovky kaprů a milióny malých rybek. Děti byly jako u vytržení. Hlavně, když se mohly s rybáři vyfotit a dokonce si odnést přímo z výlovu domů kapra. Za vydařené dopoledne tak patří rybářům velký dík!


 


Fotografie najdete ve Fotobance. 


 


http://www.makov.cz/index.php?action=fotobanka&photo_id=929&pg=1


DMS opět v provozu

04.10.2011 (19:04)

Opět je možné posílat dárcovské DMS, tak doufáme, že jste na nás všichni ještě nezapomněli .-).


Výstava Čimelice 2011 - přijeďte se podívat

24.08.2011 (21:58)

Výstava květin, zahradních doplňků, drobného zvířectva a ochrany přírody se koná ve dnech 25.8 - 28.8. 2011


v obci Čimelice v jižních Čechách.


Otevřeno od 9.00 - 18.00hod.


Více informací na www.zahradacimelice.cz


 


Některé fotografie z Fotobanky Makov můžete vidět na této výstavě.


 


 


Sbírka DMS je na měsíc přerušena

06.08.2011 (08:49)

Jednou za 3 roky se každá DMS sbírka musí u Ministerstva financí oficiálně vyúčtovat a ukončit. Proto od 1. srpna není možné posílat DSM zprávy. Vše má být opět v pořádku od září, proto vydržte, budeme moc rádi :-)).


Neobvyklé hnízdo černého čápa

30.07.2011 (17:11)

Zhruba před 2 měsíci jsem se dozvěděl o velmi neobvyklém umístění hnízda černého čápa - na střeše mysliveckého posedu. Pro místního myslivce to muselo být velké překvapení :-).Během hnízdění jsem s čápy strávil pár víkendů, jak rychle mladíci rostli se můžete podívat ve fotogalerii. Dnes již čápi úspěšně vylétli, tak jim držme palce.


http://www.makov.cz/index.php?action=fotobanka&pg=2&photo_id=868&pg=2


Školy, školky, školičky

12.06.2011 (14:58)

 


Výchova nejmenších dětí má podle nás snad ještě větší smysl než samotná záchrana jednotlivých zvířat.


A tak od brzkého jara k nám do záchranné stanice přijíždí desítky škol a školek. Jen v letoším roce jich už bylo 35. Pro všechny je ve stanici připraven odborný výklad, děti se dozví o významu záchranných stanic, u každého zvířete i o jeho důvodu příjmu, jak je u nás dlouho, jak to s ním vypadá do budoucnosti, je toho mnoho. Děti si mohou vzít na rukavici sovu pálenou, sledují naše čápy a nejvíce času stráví u výběhu vyder. V lese, za hrází rybníka, je pro ně připravena poznávačka zvířat a rostlin, u rybníka pak opékají buřty. Pro všechny školy pak ještě velmi poutavá ukázka kroužkování ptáků a vše, co k tomu patří. Proto není divu, že se počty škol a dalších návštěv každoročně zvyšují. V současnosti je na měsíce dopředu obsazeno a některé školy si zamlouvají exkurzi již na příští školní rok.


O vše se bezchybně stará paní Jiřina Račanová, u kroužkování je zoolog Karel Pecl a kolem poznávačky v lese a  u ohně nám skvěle pomáhá i  paní Alice Kacbundová.


Dříve jsem se snažil alespoň na chvilku některé školy navštívit, spíše asi jen pozdravit a zjistit jejich přání. V dnešní době však toho již při práci nejsem schopen, a tak je má návštěva velkou výjimkou.


 Asi i jako patriot zdejší malotřídky / díky jedné osobě, bez které by už dávno žádné záchranné stanice nebylo - mé ženě Mirce /, jsem se těšil na páteční návštěvu malotřídní školy a školky z Albrechtic nad Vltavou. I když nakonec mé zastavení opět nebylo delší než půlhodinka, jsem moc rád, že jsem jí v tom spěchu našel. Z autobusu se vyhrnula řada školáků a malých capartů a s nimi asi deset naplněných pytlů pochutin pro naše zvířátka. Tvrdý chléb, dva plné pytle tvrdých rohlíků, pytle jablek, mrkve, ořechů a piškotů -  to vše děti nastřádaly. Na první pohled bylo vidět, že jde o velmi dobrou partu dětí i jejich učitelek.


 Lehce zaskočen jsem byl nádhernými osobními výkresy od předškoláků  pro „pana hajného“ a taktéž i dobrotami od učitelského sboru.


 Na prohlídku stanice vyrazili první školáci, já měl chvilku jen na školku. Děti opékaly buřty, nedočkavě se předháněly v poznávaní obrázků zvířat a těšily se na vlastní návštěvu stanice. Ač nerad, musel jsem se snad poprvé s dětmi u hromady pytlů s dobrotami pro zvířata vyfotit – sýýýr jsem na rozdíl od dětí moc nezvládl.


A když mně při rozloučení všichni malí caparti přišli podat ruku, jen jsem zalapal po dechu..


 


Děti i paní učitelky, díky, má to smysl!


 


 


libor


 


http://www.makov.cz/?action=fotobanka&photo_id=811&pg=1


 


Mláďata, mláďata, mláďata

07.06.2011 (19:08)

Každoročně v této době mají všechny záchranné stanice nejvíce napilno. Všude v přírodě se rodí a líhnou mláďata a ta se z různých důvodů dostávají i do záchranných stanic. Nejinak je to i nás, a tak jsme během posledních dnů přijali celou řadu mláďat. Mladé poštolky, dvě straky, srnče, mládě pěnice černohlavé, mladé špačky, malé divoké prase, drozdy, mladého datla, strakapouda, 2 mladé holuby hřivnáče, přes víkend další sojku, mladého jestřába, mládě lasičky, opět drozda, poštolku, vysíleného poštovního holuba….


Takže si dovedete představit, jaký je to blázinec, téměř každý druh se krmí něčím jiným, v jinou dobu, jiným způsobem. Některá nejmenší mláďata přes veškerou snahu uhynula, mládě pěnice černohlavé mělo štěstí v neštěstí – v naší skalce  ve stejnou dobu vyletovala mláďata pěnic, tak jsme mládě přidali a rodiče je bez problémů krmili a vylétlo z ostatními. Na srnčata máme „srnčí mámu“, naši dobrou známou, která má doma stádo koz a kozí mléko je pro srnčata velmi dobré. Takže je srnče u ní a pije od náhradní mámy – kozy. Mladého divočáka krmíme ve stanici, zatím mu svědčí a má moc rád drbání. Hřivnáči rostou jako z vody, špačky jsme přidali do našich budek a také to dopadlo dobře, sojky a další krmíme, někdy i 10x denně, dle stáří a druhu.


 


Ne vždy je však třeba mláďata zachraňovat, mláďata ptáků se při vylétnutí z hnízda téměř vždy ocitnou na zemi. Nejlépe je šetrně zvednout do nejbližšího keře či stromu, mláďata si svým křikem přivolají rodiče a ti je bez problémů krmí.


Na mláďata savců nesahejte. Pokud jsou v klidu, např. srnčata schoulená v trávě, srna o nich ví a až se vzdálíte, přijde je nakrmit a případně je převede jinam. Téměř vždy je srnče přinesené do stanice zbytečně odebrané z přírody! Nám přibude nový strávník s nejistou možností vypuštění a srna zbytečně přijde o zdravé mládě!


 


Majitelé psů by zvláště v této době neměli své miláčky ve volné přírodě vůbec pouštět! Téměř každodenně se setkáváme právě s případy zajíčat, srnčat i mláďat ptáků,  která nalezli a někdy i přinesli v přírodě volně pobíhající psi..


Čápi 2011

24.05.2011 (19:26)

Stále dostáváme dotazy, jak je to s letošním líhnutím čápat.


 


 Tak tedy – 20.5. se vylíhlo 1. mládě, 21.5. ráno byla v hnízdě už tři mláďata a 23.5. ráno bylo v hnízdě i čtvrté. Dnes, 24.5. je naklubané i 5. vajíčko, jestli se vylíhne, uvidíme.


První tři čápata vypadají v pohodě, čtvrté již musíme dokrmovat. V hnízdě ho sourozenci vůbec nepustí ke krmení, tak ho 3x denně dokrmujeme ručně. Ale zůstává v hnízdě stále. Pokud se vyklube i 5. mládě, už to bude velký problém. Rozdíl mezi prvními je velký a v přírodě by téměř jistě 4.i 5. mládě zahynulo. Zkusíme mu samozřejmě pomoci, ovšem dost často to za nás rozhodnou sami rodiče, uvidíme.


 


Tak jim všem držme palce!


 


Více informací i nádherné postřehy jsou téměř denně v Knize návštěv.


Natáčení ČT na Makově

25.04.2011 (20:58)

 


Natáčení ČT o hnízdění našich čápů


http://master.ct24.cz/vysilani/2011/04/25/211411013000425-13:00-zpravy/


 


a poté cca 15.55min


Mladá fronta Dnes - Překvapení testu: biovejce jsou horší než běžná vajíčka

20.04.2011 (17:18)

Moje reakce na článek -  Překvapení testu: biovejce jsou horší než běžná vajíčka


 


Sedím zavřený v kleci, mám pravidelný přísun potravy, nikdy neuvidím sluníčko,nade mnou svítí žárovka, mikrobiální riziko je minimální – JE MI SKVĚLE


Tak nějak si připadám, když jsem si v dnešní Mladé frontě Dnes přečetl článek o tom, že slepice ve volných chovech jsou více stresované, napadají a ubližují si, naopak slepice v klecích jsou úplně v pohodě, nadšené životem.


Vzpomínám na své dětství. Na babičku, každoročně odchovávající doma kuřátka a na hejno slepic na dvoře. Slepice běhaly po zahradě, popelily se pod stromy, babička, protože chtěla mít hodně vajíček, jim sypala tu pšenici, jindy zadeněk, strouhala mrkev, vařila vajíčka a slípky se jí za to odvděčily. Kdyby jen věděla, jak že byly stresované, jak si vzájemně ubližovaly a některé zajisté i hladem trpěly, jistě by děda posháněl klece a slípky by po 10 do nich nasypal. Asi i rozsvítil a od souseda nechal vyrobit běžící pás, po kterém by se vajíčka kutálela rovnou do kuchyně. To by bylo u slípek radosti!


Ovšem nebylo dřív výzkumů, odbornic na výživu, a tak jsme naštěstí vyrostli na vajíčkách od slepic ze dvorku.


A možná, že by babička, moudrá to žena, použila známý citát MUDr.Štrosmajera  „Kdyby blbost nadnášela…“ a já bych s ní jen souhlasil.


 


 


Libor, Makov


 


A jen pro doplnění, samozřejmě vím, že slepice i vejce z velkochovů jsou pod trvalou veterinární kontrolou na rozdíl od vajíček ze dvorku. 


 Obhajuji však "slepice ze dvorku", ne biovejce.


 


Hnízdění čápů

17.04.2011 (09:29)

16.4. snesla čápice 1. vajíčko, takže se snad bude brzy na co dívat :-)


 


18.4. 2. vajíčko


Čápi, čápi, čápi

03.04.2011 (15:28)

Dostáváme mnoho dotazů, jak to vypadá s hnízděním v letošním roce. 


Pro upřesnění – v listopadu loňského roku uhynula samice čápa. Podařilo se nám sice sehnat jinou samici ze záchranné stanice Pasíčka,ale samec s ní nekomunikoval, spíše ji zaháněl. Sestavit totiž chovný pár, který bude odchovávat mláďata, je u čápů v zajetí velmi obtížné. Proto jsme si ještě v neděli 27.3. zapůjčili tříletou čápici ze záchranné stanice v Jaroměři a pustili ji do stanice, ovšem se stejným výsledkem. 


Posledním pokusem bylo přivézt dospělou čápici ze záchranné stanice v Kašperských horách od kolegy Ivana Lukeše. Jde o samici, která již v zajetí snášela, ale v současné době je ve stanici sama. I když to, zvláště kvůli pozdní době, vypadalo na zbytečnou akci, dojeli jsme pro ni a po dvou dnech ve společné oddělené voliéře jsme dnes oba čápy vypustili do naší stanice.


Zatím jsem na zázraky nevěřil, po dnešku začínám. Oba čápi začali ihned klapat, obsadili hnízdo a dokonce se i pokoušejí pářit. Jak vše dopadne, nevíme, ale šance na hnízdění tu najednou je.


 


Velký dík patří záchranným stanicím za poskytnutí čápů:


 


Záchranná stanice při Muzeu Šumavy Kašperské Hory


http://muzeum.sumava.net/muzeum_sumavy/stanice/m-stanice.html


 


Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka: www.pasicka.cz


Záchranná stanice pro handicapovaná zvířata Jaroměř: www.jarojaromer.cz


 


Kdo neviděl, přidávám odkaz na 3 dnešní videa od kolegů z Polska, tam to tedy opravdu sledují :-)). Více na jejich stránkách, odkaz je nad kamerou:



 


 


 


26.01.2011 (19:15)

Odchov vydřích mláďat - TV Prima


 










PF 2011

23.12.2010 (13:23)

 


 


Všem příznivcům a kamarádům klidné Vánoce a v novém roce splněná přání, pevné zdraví a pohodu


Vám přejí všichni z Makova.


 


 


John Lennon - So this is Christmas


 


http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/lennon-john/so-this-is-christmas-73661


DRUHY POZOROVANÉ PŘES WEBKAMERU MAKOV - 42 druhů

02.12.2010 (10:52)

Bažant obecný, Brhlík lesní, Červenka obecná, Čížek lesní, Dlask tlustozobý, Drozd kvíčala, Hrdlička zahradní, Kachna divoká, Káně lesní, Kos černý, Krahujec obecný, Krkavec velký, Pěnkava jíkavec, Pěnkava obecná, Pěvuška modrá, Poštolka obecná, Puštík obecný, Sojka obecná, Stehlík obecný, Straka obecná, Strakapoud malý, Strakapoud prostřední, Strakapoud velký, Strnad obecný, Střízlík obecný, Sýkora babka, Sýkora koňadra, Sýkora lužní, Sýkora modřinka, Sýkora uhelníček, Šoupálek dlouhoprstý, Volavka popelavá, Vrabec domácí, Vrabec polní, Zvonek zelený, Žluna šedá, Žluna zelená


 


Čáp bílý, Čáp černý, Husa velká, Labuť velká, Srnec obecný


 


Pokud uvidíte a zdokumentujete další, dejte nám vědět.


Bohužel špatná zpráva

27.11.2010 (12:04)

Ve čtvrtek ráno jsme našli ve stanici u rybníčka uhynulou naší samici čápa… 


U nás odchovala 20 čápat, ve stanici byla 9. rokem a kolik let před tím byla v přírodě, nevíme. Je to samozřejmě velká škoda, díky webkameře byl pár čápů velmi známý.


Pokud to půjde, budeme shánět novou samici.


Šance na úspěšné hnízdění je malá, ale chceme jim dát znovu šanci..


Na Makově je stále živo

17.11.2010 (15:04)

I přes nepřízeň počasí přijela v pondělí ZŠ Blatná, dnes skauti z 8.oddílu 1. středisko - Šipka Písek. Malí skauti se nepřijeli jen podívat, ale pomohli nám i při úklidu dřeva na zimu.


Chomič a Mamča, Had, Pavouk, Grizzly, Pes, Rys, Kudla a Drak


Nové www stránky

13.11.2010 (21:33)

Jak jste si jistě všimli, 13.11.2010 jsme zprovoznili nové webové stránky. Narozdíl od stávajících teď můžeme snadno


a rychle měnit a přidávat nové informace, vzniklo i nové logo záchranné stanice.


 


Za tím vším je výborná práce našeho nového webmastera Miry Daňka, který snad ve zdraví přečkal naše časté žádosti o změny, doplnění a úpravy webu, za což mu patří VELKÝ DÍK. 


 


 


Snad se Vám "u nás" bude líbit :-).


 


Myšfest, aneb myši pro Makov 2010

10.11.2010 (19:16)

Myšfest 2010 se opět vydařil. Již 3. ročník benefičního koncertu na podporu naší záchrannné stanice proběhl 6.11. v Divadle Pod čarou v Písku. Bez nároku na honorář tentokrát zahrály skupiny SEM TAM, THE TURKEY BUZZARDS, VÁCLAV KOUBEK a pořádající písecká skupina CONGRASS. Výtěžek koncertu je přes 15 tisíc korun, za tyto peníze bude nakoupeno 1666 myšek pro zvířata.


Dík patří vše sponzorům a účastníkům koncertu, kteří přispěli na dobrou věc. Velký dík pak Ondrovi Švecovi za veškerou organizaci.


 


Sponzoři Myšfestu 2010:


 


Krmiva Čimelice


Teska Jaroslav, instalatér Čimelice


MVDr. Martin Kubát veterinární lékař Čimelice


Agroslužby Čimelice


Auto Karas pneuservis Smetanova Lhota


Autoservis Čimelice


Altman Bohumil – autoškola Písek


Franců Božena – projekty inženýrských sítí, Písek


Ing. Josef Vilím, daňový poradce, Písek


Jídelna U Hlavínů Čimelice


Čuka Luboš – servis požární ochrany, Písek


Ing.Oliver Raab – zemědělec, Myšenec


Tícha Petr – AL-KO servis, Nový Dvůr


Ing. Franců Tomáš – projekty pozemních staveb, Písek


Kvěch Václav – klempířství Ostrovec


Krejčí Vilko – revize elektrospotřebičů, Milevsko


Mrákota Václav – zemní práce Čimelice


Burda Josef – elektro Čimelice


Valkoun Milan – restaurace Velký Vír, Orlík nad Vltavou


Kápl Miroslav – servis elektromotorů Písek


Zeman Václav – elektro Čimelice


Honební společnost Planina, Lety


Švecová Lucie – školačka


Dvořáková Šárka - moje účetní


Ing. Burda Pavel – lesní školky Sepekov


Inzert Port Mejzlík Marcel, Lacina Petr


Lezecké centrum Písek


Obec Čimelice


 


 


Na Makově se podařilo odchovat 2 mladé vydry

10.11.2010 (14:36)

Návštěvníci stanice velmi dobře znají dvě vydry Matýska a Čiky. Letos v srpnu se jim narodila 2 mláďata. Je to ojedinělý případ, kdy se v zajetí vydří mláďata narodila a přežila. Ve volné přírodě se o ně stará jen samice. Samička Čiky vůbec svému partnerovi nedovolila, aby se k malým vydřím slečnám přiblížil a tím je vlastně zachránila.



Ježci, ježci, ježci

19.09.2010 (10:36)


Již v tuto dobu volají do záchranných stanic lidé s tím, že nalezli malého ježka. Proto jsme pro Vás připravili Ježčí kalendář. Naleznete v něm vždy příklad ježka, který v daném měsíci pomoc potřebuje a který ne.


Našli jste malého ježka?


Nevíte, zda potřebuje pomoc, a nebo je lepší si ho nevšímat?


Podívejte se do


JEŽČÍHO KALENDÁŘE



Na Makově byl dobudován altán pro návštěvníky

01.09.2010 (20:28)

Boj o záchranu krále skal

11.08.2010 (15:25)

Článek o záchraně "našeho" výřího mláděte, který vyšel na webu Východočeské pobočky ČSO si můžete přečíst zde.



Po operaci se mládě výra zotavuje a zůstává v záchranné stanici.



Natáčení ČT

29.07.2010 (20:23)

Na reportáž o mladých čápech se můžete podívat zde.












První "let" našeho čápa

15.07.2010 (21:31)

V podvečer se nejstarší mládě po několika pokusech odlepilo od země, přeletělo ohradu stanice a po krátkém zakroužení s velkými problémy přistálo na stříšce nad hnízdem. Celý večer se pokoušelo sletět dolů, ale neví jak, a tak bude poprvé nocovat mimo hnízdo nad svými sourozenci.


Tak mu držme palce!


http://www.makov.cz/fotobanka.php?action=photo&cat_id=&photo_id=548&pg=1


Příjmy, příjmy, příjmy...

20.06.2010 (16:42)

Začátek léta je v přírodě spojen i s velkým množstvím přijatých zvířat, nejčastěji mláďat. Během velmi krátké doby se tak do stanice dostalo např. mláďě divočáka, mláďata kosů, hrdliček, holubů hřivnáčů, mladá labuť a mladý výr, o kterého se dočasně stará naše adoptivní samice výra.


Bohužel, mnohdy lidé odeberou mláďata z přírody zbytečně, jakým je i případ mladých zajíčků a srnčat odnesených z přírody… Proto neodebírejte mláďata, pokud nejsou prokazatelně osiřelá, zraněná nebo uvízlá. Pokud máte možnost volby, raději podpořte rodiče, aby mohli mládě vychovat v méně příznivých podmínkách než abyste dopřáli mláděti ideální podmínky bez rodičů.


 


Více na http://www.makov.cz/fotobanka.php?action=select&cat_id=&pg=1


Kroužkování mladých čápů

15.06.2010 (18:36)

Dnes odpoledne jsme okroužkovali naše mladé čápy. Pomocí kroužků se můžeme o jejich dalších osudech dozvědět více. Použili jsme "odečítací" kroužky, a tak je s dobrým dalekohledem může poznat každý. Ať se jim daří!


O kroužkování se více dozvíte na http://www.czechringing.com/


Mladí čápi slaví

12.06.2010 (13:11)

Je to přesně měsíc, kdy se na Makově začali líhnout mladí čápi.






Co znamená 1. měsíc v životě čápů můžete posoudit sami.






Více ve fotobance


Polské čapí fórum

05.06.2010 (22:26)

Když 31.7.2009 vzniklo na polském "čapím" webu samostatné fórum o našich čápech, nevěřili jsme, že zájem bude tak obrovský. Do dnešního dne se na jejich stránkách objevilo již více než 2700 fotek jen z Makova, každý den přibývají další. I jejich podpora nás mnohdy držela nad vodou a vy se teď díky nim můžete podívat na naše nelehké začátky.


Děkujeme


naši čápi v Polsku




Nové fotky mladých čápů

04.06.2010 (21:30)

100.000 návštěv na www.makov.cz

31.05.2010 (22:26)

Dnes večer překročila návštěvnost stránek na www.makov.cz 100.000!


Díky za Váš zájem a podporu, vyřídíme to i čápům :-).





Mladí čápi se vylíhli!

28.05.2010 (14:40)

26.05.2010 (22:45)

Vážení návštěvníci, vítejte na stránkách Záchranné stanice živočichů Makov.
Omlouváme se za provizorní podobu stránek, ale prvořadým cílem bylo a je spuštění on-line webkamery hnízdění handicapovaných čápů. Na konečné podobě stránek i vylepšení kamerového přenosu trvale pracujeme.


23.05.2010 (00:20)

Ve spolupráci s firmou SIMELON s.r.o. se podařilo spustit online webkameru - krmítko v Záchranné stanici živočichů Makov.


Natáčení ČT 1

23.05.2010 (00:12)

Natáčení ČT 1 v záchranné stanici >> Reportáž na webu ČT24


Natáčení TV NOVA

18.05.2010 (09:22)

Natáčení TV NOVA v záchranné stanici (start 26:25 min) >> Reportáž





Fatbirder's Top 1000 Birding Websites


TOPlist